TPI Corporation OCH46-120V-SS Quartz Electric Infrared Heater, Outdoor/Indoor Rated, Stainless Steel, 1500W, 120V
Shopping Guide TPI Corporation OCH46-120V-SS Quartz Electric Infrared Heater, Outdoor/Indoor Rated, Stainless Steel, 1500W, 120V Reviews
Price: Click here
Technical Information: Click here
TPI offer the best TPI Corporation OCH46-120V-SS Quartz Electric Infrared Heater, Outdoor/Indoor Rated, Stainless Steel, 1500W, 120V.
Hello website visitors. If you are looking TPI Corporation OCH46-120V-SS Quartz Electric Infrared Heater, Outdoor/Indoor Rated, Stainless Steel, 1500W, 120V? This is just now very popular product and also bestseller on our website! TPI Corporation OCH46-120V-SS Quartz Electric Infrared Heater, Outdoor/Indoor Rated, Stainless Steel, 1500W, 120V is high quality products from suppliers. After my long search I determined that at our site is cheapest and guaranteed shipping as well. Normally ships with 24 hours.
Product Features TPI Corporation OCH46-120V-SS Quartz Electric Infrared Heater, Outdoor/Indoor Rated, Stainless Steel, 1500W, 120V Reviews
Radiant heater appropriate for spot heating of small rooms and work areas
Quartz infrared tube helps provide even heat distribution from ceiling to floor
Single-phase, 120V wiring is compatible with some standard circuits
Height = 6.5 inch , Length = 5.4 inch , Width = 42 inch , Weight = 0 pounds.
Related Products TPI Corporation OCH46-120V-SS Quartz Electric Infrared Heater, Outdoor/Indoor Rated, Stainless Steel, 1500W, 120V Guide
Do not Miss! Offer you the best TPI Corporation OCH46-120V-SS Quartz Electric Infrared Heater, Outdoor/Indoor Rated, Stainless Steel, 1500W, 120V for sale now with Special Price for today. We offer you the best deal for online shopping in USA. Buy TPI Corporation OCH46-120V-SS Quartz Electric Infrared Heater, Outdoor/Indoor Rated, Stainless Steel, 1500W, 120V Now get fast shipping direct from Amazön.
The TPI Corporation OCH46-120V quartz electric infrared heater operates at 1.5kW, has a frosted quartz infrared tube that helps provide even distribution of radiant heat from ceiling to floor, and a stainless steel housing that helps resist corrosion and is rated for suspended, exposed outdoor use or indoor spot heating by Edison Testing Laboratories (ETL, a division of Intertek Group PLC). The reflector is made of gold anodized aluminum that helps provide efficient transfer of radiant energy into the room or workspace in a 60-degree symmetrical heat pattern.The unit can be suspended from the
Site TPI Corporation OCH46-120V-SS Quartz Electric Infrared Heater, Outdoor/Indoor Rated, Stainless Steel, 1500W, 120V is a participant in the affiliate program from Amazön, which was designed to provide a means for sites by means of which the placement of ads and links to [please insert here the appropriate name of the site (Amazön.co.uk/ Amazön.com/ Amazön.de/ Javari.de/ de.BuyVIP.com/ Amazön.fr/ Javari.fr/ Amazön.it/ it.BuyVIP.com/ Amazön. it es.BuyVIP.com)] advertising fees can be earned .
Product TPI Corporation OCH46-120V-SS Quartz Electric Infrared Heater, Outdoor/Indoor Rated, Stainless Steel, 1500W, 120V prices and availability are accurate as of the date/ time indicated and are subject to change. Any price and availability information displayed on [Amazön.com] at the time of purchase will apply to the purchase of this product.
Tag: Buyers Guide TPI Corporation OCH46-120V-SS Quartz Electric Infrared Heater, Outdoor/Indoor Rated, Stainless Steel, 1500W, 120V , Consumer Guide TPI Corporation OCH46-120V-SS Quartz Electric Infrared Heater, Outdoor/Indoor Rated, Stainless Steel, 1500W, 120V